FANDOM


Bydgoszcz wyróżnia się na tle kraju pod względem liczby i rangi rozgrywanych imprez sportowych, a także pod względem bazy sportowej. Szczególnie silną dziedziną jest w Bydgoszczy wioślarstwo i kajakarstwo. Na Brdzie w sezonie przez cały dzień widuje się dziesiątki wioślarzy i wioślarek. Stanowi to dodatkowy urok i punkt charakterystyczny dla Bydgoszczy: intensywny ruch osad wioślarskich i kajakarskich na Brdzie w centrum miasta. Było tak już od XIX wieku. W mieście są doskonałe warunki do uprawiania tego sportu. Nic dziwnego, że największe sukcesy sportowe bydgoszczanie odnosili właśnie w tych dyscyplinach.

Inne silne dyscypliny sportu to:

 • siatkówka (Żeńska drużyna Pałacu Bydgoszcz od wielu lat gra w ekstralidze, jest wielokrotnym mistrzem i wicemistrzem Polski)
 • tenis (Drużyna Polonii od wielu lat zajmuje miejsce na podium rozgrywek)
 • lekkoatletyka (doskonałe warunki do uprawiania tego sportu w Parku Sportowym „Zawisza”, kilku bydgoskich lekkoatletów wywalczyło medale olimpijskie)
 • fitness (bydgoszczanki są czołowymi zawodniczkami tego sportu w Polsce)

Liczą się także inne dyscypliny sportu: piłka ręczna, piłka nożna, kolarstwo, speedrower, kajak polo, łucznictwo, boks, podnoszenie ciężarów.

W przeszłości bydgoska drużyna piłkarska „Zawisza” przez wiele lat występowała w I lidze, np w 1990 r. zajmując 4 miejsce. Potem nastąpiło załamanie formy najlepszej bydgoskiej drużyny by w 2013r. w wygranym 4:0 meczu z Polonią wejść do Ekstraklasy.[1]

Tradycje sportowe Edytuj

Przed 1920 r. w mieście istniały kluby i stowarzyszenia sportowe niemieckie. Zaborcy tolerowali tylko kilka polskich stowarzyszeń takich jak:

- Towarzystwo Gimnastyczne Sokół od 1886 r.

- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

- Towarzystwo Terminatorów (od 1918 r. „Gwiazda”)

- harcerstwo (od 1917 r.)

Po 1920 r. niemieckie towarzystwa sportowe zjedoczyły sie w Zwiazek Niemieckich Towarzystw Gimnastycznych w Polsce (siedziba w Bydgoszczy). Sport wyczynowy bydgoskich niemców koncentrował się w klubach:

- Ruder-Club „Frithjof” (wioślarstwo) - Sportbrüder (piłka nożna i tenis)

- Tennis-Club „Palästra” (tenis)

- Klub „Tornedo” (kolarstwo)

Dwójka podwójna wioślarzy niemieckich osiągnęła klasę pozwalającą na wystepowanie w reprezentacji Polski.

Polskie organizacje z czasów zaborów nadal prowadziły działalność:

- Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” (12 gniazd)

- Harcerski Klub Sportowy (od 1925 r.)

- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

W 1933 r. powstał Wojskowy Klub Sportowy. W mieście istniało 32 klubów jednosekcyjnych i 23 wielosekcyjnych oraz liczne zakładowe (170 klubów i kół sportowych). Renomę ogólnopolską, a nawet międzynarodową zdołały sobie wywalczyć: kluby jednosekcyjne:

- Bydgoski Klub Wioślarek (od 1927)

- Kolejowy Klub Wioślarski (od 1928)

- Klub Atletyczny „Siła” (od 1921)

- Bydgoski Klub Motocyklowy (od 1925)

- Bydgoskie Towarzystwo Cyklistów (od 1922)

- Bydgoski Klub Sportowy – skcja tenisa (od 1924)

kluby wielosekcyjne:

- Bydgoski Klub Sportowy „Polonia” (od 29 IX 1920)

- Klub Sportowy „Astoria” (od 1 IV 1924)

- Klub Sportowy „Brda” (od 18 III 1924)

- Klub Sportowy „Gwiazda” (od 25 IV 1920)

W mieście w okresie międzywojennym pobudowano wiele obiektów sportowych:

- 4 boiska piłkarskie

- Stadion Miejski (otwarty 3 VIII 1924 przy obecności prezydenta RP S. Wojciechowskiego), zawierał 6 boisk treningowych, urzadzenia lekkoatletyczne, dzisiaj KS „Polonia”

- tor łuczniczy na Stadionie Miejskim

- 7 przystani wioślarskich z szałasami w części odziedziczonych po okresie zaborów

- 2 pływalnie na Brdzie z woda bieżącą

- ponad 30 kortów tenisowych, w tym 2 kryte

- 10 sal gimastycznych

- tor sportów konnych na Kapuściskach Małych (na Bydgoszcz Wschód, dzisiaj nie istnieje)

- strzelnica sportowa na Jachcicach i przy ul. Toruńskiej (po zaborcy)

- tory saneczkowe w Myślęcinku

W latach 20. rozbudowano odziedziczony po zaborcy tor regatowy w Brdyujściu (poszerzono, dobudowano kryte trybuny, szatnie i hangary). Tor był największym obiektem w Polsce.W 1929 r. w Bydgoszczy na torze regatowym rozegrano Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Bydgoska załoga zdobyła brązowy medal.Pod wzgledem rozwoju bazy sportowej Bydgoszcz w okresie międzywojennym dorównywała większemu Poznaniowi.

Wyniki sportowe:

Największe sukcesy odnosili w i o ś l a r z e i w i o ś l a r k i (wielokrotni mistrzowie Polski, medaliści mistrzostw Europy, brązowy medal bydgoskiej załogi wioślarskiej BTW na olimpiadzie w Amsterdamie 1924). W 1937 r. BTW był najwyżej sklasyfikowanym klubem wioślarskim w Polsce, a w 1938 Kolejowy Klub Wioślarski. Inne dyscypliny, gdzie odnoszono sukcesy to: - łucznicy (bydgoszczanin F. Majewski mistrzem świata w 197589337397 r., tytuły mistrzów Polski) - kolarstwo (bydgoszczanin F. Więcek wygrywa w 19479827648 r. Tour de Pologne) - lekkoatletyka (Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce żeńskiej 1930, męskiej 1933, liczni medaliści mistrzostw Polski) - tenis (rozegrano w Bydgsozczy kilka turniejów o Mistrzostwo Polski oraz międzynarodowych, w barwach BKS grali czołowi polscy zawodnicy) - boks (bydgoszczanin wicemistrzem Polski w 1927) - piłka nożna (KS „Polonia” uzyskiwał tytuły mistrzów Pomorza)

W Bydgoszczy pomimo rangi miasta powiatowego znajdowały się siedziby licznych związków sportowych: - Pomorski Okręgowy Związek Lekkoatletyczny (od 1930) - Pomorski Okręgowy Związek Kajakowy (od 1935) - Pomorski Okręgowy Związek Piłki Nożnej (od 1927) - Pomorski Okręgowy Związek Pływacki (od 1927) - Pomorski Okręgowy Związek Kolarski - Pomorski Okręgowy Związek Łuczniczy

Po wojnie kontynuowano świetne tradycje przedwojenne. W latach 50-tych wybudowano stadiony Zawiszy i Brdy, stadion hokejowy Torbyd, stadion leśny. Rozpoczęto budowę ośrodka i Parku Sportowego Wojska Polskiego „Zawisza”. Zorganizowano 2 ogólnodostępne baseny. W latach 60-tych rozbudowano stadion i tor żużlowy Polonii, rozbudowano Torbyd, Park Sportowy „Zawisza”, zbudowano kompleks sportowy Astorii. W latach 70-tych zbudowano m.in tor kartingowy i wiele innych obiektów. Pod koniec lat 70-tych w mieście było: - 7 stadionów, w tym 4 duże - 10 pływalni, w tym 4 kryte - 91 sal gimnastycznych (78 szkolnych) - 17 przystani sportów wodnych (wioślarskie, kajakarskie, żeglarskie) - sztuczne lodowisko (Torbyd) - duża hala sportowa (Astoria) - tor żużlowy i kartingowy - korty, strzelnice

Drużyny piłkarskie Polonii, a potem Zawiszy wiele lat grały w ekstraklasie. Klub żużlowy „Polonia” jako jedyny nigdy nie opuścił ekstraklasy. Z Bydgoszczy wywodziło się wiele medalistów olimpijskich m.in:

Rzym 1960 – złoty medal Zdzisław Krzyszkowiak (lekka atletyka), brązowy medal Brunon Bendig (boks)

Tokio 1964 - złoty i srebrny medal Teresa Ciepły (lekka atletyka)

Moskwa 1980 – brązowy medal Ryszard Kubiak (wioślarstwo)

Seul 1988 - brązowy medal Sławomir Zawada (podnoszenie ciężarów)

Barcelona 1992 – srebrny medal Maciej Freimut (kajakarstwo), srebrny medal

Arkadiusz Onyszko (piłka nożna), brązowy medal Jacek Streich (wioślarstwo)

Atlanta 1996 - srebrny medal Ivan Klementiev (kajakarstwo)

Sydney 2000 – złoty medal Robert Sycz (kajakarstwo)

Ateny 2004 – złoty medal Robert Sycz (kajakarstwo)

Należy wspomnieć, jak rozwijał się sport w F o r d o n i e. W 1923 r. powołano w miasteczku pierwszy klub sportowy „Bałtyk” (potem nazwę zmieniono na Fordoński Klub Sportowy). Organizacją imprez sportowych zajmowały się liczne stowarzyszenia np. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, organizacje „Strzelca” i „Sokoła”. W 1932 r. ukończono budowę boiska i strzelnicy. Dzięki staraniom LOOP w 1933 r. założono na terenie podmiejskim Fordonu na stokach Czarnej Góry (obecnie nazywana Górą Szybowników) bydgoską szkołę szybowników. Na terenie szybowiska zamontowano wyciągi i chwiejnicę, wzniesiono budynek administracyjny i gospodarczy oraz hangary, w których w 1939 r. znajdowało się ok. 20 szybowców. Od 1936 r. szkoła uzyskała nazwę Okręgowa Szkoła Szybowcowa w Fordonie.

W 1957 reaktywowano klub sportowy, tym razem pod nazwą „Wisła”. W 1962-67 r. wybudowano stadion „Wisła”. Tereny wokół stadionu planowano przeznaczyć pod kompleks sportowo-rekreacyjny m.in. z basenem i hotelem, czego jednak nie zrealizowano.

Świetna infrastruktura sportowa Edytuj

Bydgoszcz wyróżnia się w kraju pod względem bogactwa i rangi infrastruktury sportowej. Znajdują się tu niektóre obiekty sportowe rangi krajowej m.in. 2 stadiony ze sztucznym oświetleniem: żużlowy i piłkarski, narodowy stadion lekkoatletyczny, jedna z nowocześniejszych hal w Polsce, tor regatowy, tor kajakarstwa górskiego, tor kartingowy i inne.

STADIONY

 • WKS Z a w i s z a im. Z. Krzyszkowiaka - ul. Gdańska 163 – zbudowany w 1955-

64 r., 18 tyś. miejsc siedzących i 30 tyś. stojących , sztuczne oświetlenie, tablica świetlna, kryta trybuna główna. uznawany za czołowy stadion lekkoatletyczny w Polsce, jeden z większych stadionów piłkarskich w Polsce

 • BTŻ P o l o n i a - ul. Sportowa 2 – zbudowany w 1920 r.

20 tyś. miejsc, sztuczne oświetlenie, tablica świetlna, kryta trybuna główna uznawany za czołowy polski stadion żużlowy, od 5 lat miejsce rozgrywania Indywidualnych Mistrzostw Świata na Żużlu - Grand Prix Polski.

 • BKS Chemik - ul. Glinki 79 , powyżej 10 tyś. miejsc
 • KKP Brda - ul. Powstańców Warszawy 4
 • Budowlany Klub Sportowy - ul. Jaskółcza
 • MZKS Gwiazda - ul. Bronikowskiego 45
 • WKS Zawisza - ul. Sielska 12 - Fordon
 • ZM TKKF - ul. Słowiańska 7

DUŻE HALE SPORTOWE

 • Hala Sportowo-Widowiskowa "Ł u c z n i c z k a" - ul. Toruńska 56

6.100 miejsc siedzących stałych, do 8.000 przy wykorzystaniu powierzchni areny, zbudowana w 2002 r., uznawana za jedną z 6 największych i najpiękniejszych w kraju. Dodatkowym atutem jest położenie hali w Parku Miejskim, nad Brdą w otoczeniu zadbanej zieleni, stawów i infrastruktury sportowej (kryte korty, tor łuczniczy, przystań)

 • KS Start - Astoria - ul. Kr. Jadwigi 23
 • BKS Chemik - ul. Glinki 79
 • Klub Uczelniany AZS Akademii Bydgoskiej - ul. Sportowa 2

TOR R E G A T O W Y - ul. Witebska 26, Brdyujście, największy i najbardziej prestiżowy w kraju po poznańskiej Malcie, z trybunami i pełną infrastrukturą, szerokość ok. 300 m, długość 2 km (60 ha), najstarszy obiekt w Polsce (tradycje przedwojenne)

TOR Ł U C Z N I C Z Y - ul. Babia Wieś, nowoczesny, zbudowany w 2002r. w Parku Miejskim nad Brdą

TOR K A R T I N G O W Y – ul. Fordońska 116, z trybunami, położony w uroczym zakolu Brdy wśród zieleni

TOR KAJAKARSTWA G Ó R S K I E G O – na rzece Brdzie koło jazu farnego – jedyny tor w Polsce położony w centrum Starówki. Stanowi symbol orginalnego uroku bydgoskiej starówki jakim jest połączenie wody z zabytkowymi budowlami

WAŻNIEJSZE HALE GIMNASTYCZNO-SPORTOWE

 • KU AZS – ATR - ul. Ks. Kordeckiego 20
 • KU AZS – AB - ul. Chodkiewicza 30
 • KKP BRDA - ul. Powst. Warszawy 4
 • Budowlany Klub Sportowy - ul. Żupy 4
 • MZKS Gwiazda - ul. Bronikowskiego 45
 • Pałac Młodzieży - ul. Jagiellońska 27
 • WKS Zawisza - ul. Gdańska 163

- sala sportowa, - sala gimnastyczna, - sala lekkoatletyczna, - sala ciężarowa

 • UKS "Lawina" przy ZS nr 28 - ul. Kromera 11

BASENY KRYTE

 • Basen przy Zespole Szkół nr 5 - ul. Berlinga (Fordon)
 • Basen "Sardynka" - ul. Sardynkowa (Osowa Góra)
 • Basen "Bryza" - ul. Goszczyńskiego Szwederowo)
 • Basen Pałacu Młodzieży - ul. Jagiellońska 27
 • Basen "Astoria" - ul. Królowej Jadwigi 23
 • Szkoła Pływania "Delfin" - ul. Swarzewska 10 (Bartodzieje)
 • Basen "Polonia" - ul. Sportowa 2
 • Basen "Laguna" - ul. Glinki 117 (Wyżyny)
 • Basen „Perła” na Wyżynach - ul. Grzymały-Siedleckiego (ze sztuczna rzeką,

zjeżdżalnią)

 • Basen przy SP w Fordonie - ul. Duracza (Fordon)
 • Klub Sportowy "Start-Astoria" - ul. Kr. Jadwigi 23 (odkryty)
 • Basen na os. Łęgnowo (nieczynny)

PRZYSTANIE WODNE-KAJAKOWE

 • KS Start "Astoria" - ul. Kr. Jadwigi 23
 • KS Łączność - ul. Babia Wieś 3
 • RTW "Bydgostia-Kabel" - ul. Żupy 4
 • WKS "Zawisza" - ul. Mennica
 • TKKF "Orzeł" - ul. Nadrzeczna 2
 • Regionalny Oddział - "PTTK Szlak Brdy" - ul. Biwakowa 8, Janowo

PRZYSTANIE WODNE-WIOŚLARSKIE

 • Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie - ul. Żupy 2
 • RTW "Bydgostia-Kabel" - ul. Żupy 4
 • Bydgoski Klub Wioślarek - ul. Babia Wieś
 • WKS "Zawisza" - ul. Mennica

PRZYSTANIE WODNE-ŻEGLARSKIE

 • KS Start "Astoria" - ul. Witebska
 • Yacht Klub Polski - ul. Witebska 14
 • KS Zjednoczeni - ul. Witebska
 • Klub Żeglarski "Szkwał" - ul. Witebska
 • Klub Żeglarski "Wind" – Romanowo gm. Koronowo
 • Bydgoski Okręgowy Związek Żeglarski – Pieczyska gm. Koronowo

KORTY TENISOWE

 • AZS Akademii Bydgoskiej - ul. Sportowa 2 - 10 kortów
 • Budowlany Klub Sportowy - ul. Żupy 2 - 2 korty
 • WKS Zawisza - ul. Gdańska 163 - 5 kortów
 • TKKF Śródmieście - ul. Markwarta 10a - 4 korty
 • TKKF Zjednoczeni - ul. C. Skłodowskiej 33b - 5 kortów
 • TKKF Zjednoczeni - ul. Kalinowa - 1 kort
 • TKKF Świt - ul. Nakielska 70 - 4 korty
 • TKKF Orzeł - ul. Abrahama 2a - 4 korty
 • Ośrodek Sportu i Rekreacji - ul. Nakielska 86
 • Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ II - Osiedle Bajka (Fordon) - 3 korty
 • Zespół Szkół nr 5 - ul. Konfederatów Barskich - 2 korty
 • Zespół Szkół nr 5 - ul. Zygmunta Berlinga - 2 korty
 • Bydgoskie Towarzystwo Tenisowe - ul. Żupy - 3 korty
 • Salvadore Tennis Club - ul. Powstańców Warszawy 4

STRZELNICE

 • WKS "Zawisza" - ul. Gdańska 163
 • Liga Obrony Kraju - ul. Toruńska 30
 • Bydgoskie Towarzystwo Strzeleckie "KALIBER" - ul. Śniadeckich 32
 • Zespół Szkół nr 13 "Copernicanum" - ul. Kopernika 1

JEŹDZIECTWO

 • Ośrodek rekreacji Konnej – ul. Konna 10 w Parku Kulturu i Wypoczynku
 • Jeździecki Klub Sportowy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku

ul. Gdańska 173-175

 • Harcerska Baza Jeździecka województwa kujawsko-pomorskiego, ul .Tatrzańska 21
 • Janiszewski Andrzej Gospodarstwo Agroturystyczne- ul .Pod Skarpą 5
 • JERMIR Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Hotelarskie w Strzyżawie k.Bydgoszczy -

stadnina koni, przejażdzki bryczkami

 • Klub Jeździecki „Deresz”- Nowy Dwór gm. Koronowo
 • Ośrodek Jeździecki - Buszkowo gm. Koronowo
 • Agroturystyka Tadeusz Zamłyński - Strzelce Dolne 27 gm. Dobrcz
 • Agroturystyka Maria Borowicz - Wiskitno gm. Sicienko
 • Stadnina Koni Krystyna i Tadeusz Drzeweccy - Mochle 3 gm. Sicienko - stadnina

koni ras małych i kuców szetlandzkich oraz mini ZOO

 • Stadnina Koni p. Gotowskich - Gliszcz gm. Sicienko

SIŁOWNIE KLUBY FITNESS SOLARIA (niektóre)

 • Studio Yogi Ewy Szpreger
 • SP nr 89 - Pl. Kościeleckich
 • Klub Aerodynamicznych Ćwiczeń - ul .Strzelecka 3 - tel. 379 22 61
 • Gabinet Odnowy Biologicznej "Słoneczna Kapsuła" - ul. Focha 4
 • Centrum Zajęć Ruchowych i Wypoczynku "Cezar" - ul. Dworcowa 100
 • Fitness Clan - ul. Konopnickiej 18a
 • Ośrodek Sportowo-Rehabilitacyjny "Fitline" - ul. Koronowska 14
 • Fitness Club Budokan - ul. Fromborska 18
 • Salon Odnowy Biologicznej Mega Klub - ul. M. Curie-Skłodowskiej 14
 • Studio Odnowy Biologicznej "Wenus" - ul. Broniewskiego 1
 • Fitness Studio Paradise - ul. Ujejskiego 61
 • Fitness Studio - ul. Brzozowa 28
 • Fitness Club "Gracja" - ul. Widok 39a

INNE OBIEKTY

 • Kryte lodowisko TORBYD - ul. Chopina 11a, w 2004 r. zostało zamknięte, od

2006 r. ma być wybudowane nowe w okolicy hali Łuczniczka

 • Tor żużlowy - BTŻ "Polonia" - ul. Sportowa 2
 • Lotnisko Aeroklubu Bydgoskiego - ul. Biedaszkowo 30
 • Wyciąg narciarski, tor snowbordowy i saneczkowy – Leśny Park Kultury i

Wypoczynku

 • Pole Golfowe – ul. Sporna (w organziacji na wyspie rzecznej)
 • Regionalne Pole Golfowe – Olszewka k. Nakła
 • Kręgielnia „Olimpic Bowling Center” - ul. Toruńska 59 (Hala "Łuczniczka")
 • Centrum Rozrywki Kręgielnia XL Bowling - ul. Fordońska 141(Galeria Pomorska)
 • Tor do zjazdów ekstremalnych - Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku
 • Skate Park - Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku
 • Sala boksu (350 m2) – w Parku Sportowym „Zawisza”
 • Sala podnoszenia ciężarów z pełnym wyposażeniem w sprzęt (428 m2) - w Parku

Sportowym „Zawisza”

 • Kryta bieżnia o nawierzchni tartanowej (dł. 180 m, 6 torów, szerokość 11 m) -

w Parku Sportowym „Zawisza”

Międzynarodowe imprezy sportowe Edytuj

W Bydgoszczy organizuje się wiele znaczących imprez sportowych. Od lat 90-tych stają sie coraz bardziej wizytówką miasta. Na stadionie żużlowym „Polonii”organizowane są od 5 lat nieprzerwanie prestiżowe Grand Prix Świata na żużlu. W hali „Łuczniczka” co roku organizowane są mecze reprezentacji Polski w siatkówce i koszykówce. Na stadionie Zawiszy średnio co 2 lata rozgrywane są mecze międzypaństwowe piłkarskiej reprezentacji Polski, a co roku mają miejsce imprezy lekkoatletyczne o światowym znaczeniu np Młodzieżowe Mistrzostwa Świata. Z kolei Tor Regatowy jest świadkiem corocznych imprez wioślarskich i kajakowych o ogólnopolskim lub międzynarodowym zasięgu. Uruchomienie Portu Lotniczego i spora baza hotelowa umożliwia także w przyszłości organizację prestiżowych imprez międzynarodowych. Imprezy o randze krajowej i międzynarodowej rozgrywane są najczęściej w takich dysyplinach jak: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, żużel, wioślarstwo, kajakarstwo, lekka atletyka, kajak polo, łucznictwo, fitness, tenis, zapasy, kolarstwo, speedrower, szachy, eisstock, podnoszenie ciężarów, boks, sporty motorowe.

Międzynarodowe imprezy sportowe w 2004 r.

 • Międzynarodowy Turniej im. Andrzeja Brończyka o Puchar Kuj- Pom ZPN
 • Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapasach (styl wolny)
 • Międzynarodowe Zawody Kulturystyki i Fitness "Junior Fitness Show"
 • Lekkoatletyczny Europejski Festiwal Sztafet
 • Mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej Polska-Irlandia (2003)
 • Mecz ligi światowej Polska-Bułgaria w siatkówce mężczyzn
 • Lekkoatletyczna Superliga Pucharu Europy
 • Mistrzostwa Europy Seniorów i Juniorów w speedrowerze
 • Zakończenie etapu Tour de Pologne z rundą miejską
 • Indywidualne Mistrzostwa Świata Grand Prix Polski na żużlu
 • Wielka wioślarska o Puchar Brdy z udziałem osady Uniwersyteu Cambridge
 • Międzynarodowy Festiwal Szachowy
 • Międzynarodowy Turniej o Memoriał Franciszka Harczenko w zapasach
 • Międzynarodowy Turniej w Eisstocku
 • Mistrzostwa Polski w powożeniu zaprzęgami konnymi w Myślęcinku

W 2005 r. mają miejsce w Bydgoszczy następujące międzynarodowe i ogólnopolskie imprezy sportowe: 01.- Halowy Puchar Elite-Cafe (wzwyż, tyczka) Lekka Atletyka - Łuczniczka 02 - Halowe Mistrzostwa Polski Kadetów w tenisie - Łuczniczka 03.- Kryterium Asów polskich lig żużlowych - Stadion BTŻ Polonia 04.- Puchar Łuczniczki i Akademickie MP w fitness - Kino Adria 05.- Mecze ligi światowej Polska – Argentyna siatkówka – Łuczniczka 06.- Mistrzostwa Polski w kl. Splash i Puchar Łuczniczki w żeglarstwie - Zalew Koronowski 06.- Europejski Festiwal Lekkoatletyczny - Zawisza 06.- Międzynarodowe Regaty Kajakowe Juniorów – Brdyujście 06.- Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce - Zawisza 06.- Międzynarodowe Regaty o Puchar Prezydenta Bydgoszczy Wioślarstwo – Brdyujście 06.- Mistrzostwa Polski Seniorów w Podnoszeniu Ciężarów - Zawisza 07.- V runda Kartingowych Mistrzostw Polski – Kartodrom 07.- Puchar Europy w wielobojach Lekka Atletyka - Zawisza 07.- Mistrzostwa Polski Juniorów w lekkiej atletyce – Zawisza 07.- Mistrzostwa Polski Juniorów w wioślarstwie - Brdyujście 07.- Mityng Lekkoatletyczny - Zawisza 07.- Mistrzostwa Polski Seniorów w kajak-polo – Brdyujście 08.- Grand Prix Polski na żużlu - Stadion BTŻ Polonia 09.- Mistrzostwa Polski Seniorów w kajakarstwie klasycznym - Brdyujście 09.- Zakończenie Etapu kolarskiego Tour de Pologne - ulice Miasta 09.- Międzynarodowe Mistrzostwa Polski PFS „Gwardia” juniorów w judo - Łuczniczka 11.- Mistrzostwa Polski Juniorek w fitness - Kino Adria 11.- II Międzynarodowy Turniej „Eisstocka” - Lodowisko 12.- Ogólnopolski Memoriał K.Becka w podnoszeniu ciężarów - Zawisza

Imprezy okręgowe, wojewódzkie i miejskie to: 03.- Mistrzostwa Miasta na ergometrze Wioślarstwo - Łuczniczka 03.- Mistrzostwa Wojew. w biegach na przełaj - Myślęcinek 03.- Mistrzostwa OZPC Juniorów do 20 lat w Podn. Ciężarów – Zawisza 04.- Makroregionalne eliminacje do OOM w Podn. Ciężarów - Zawisza 04.- Mistrzostwa Województwa do 15 lat w szermierce - AZS AB 04.- Otwarcie sezonu kajakowego - Rzeka Brda 04.- Okręgowe Zawody Otwarcia sezonu łuczniczego - Tor łuczniczy 04.- Kartingowe Mistrzostwa Strefy i Okr. I r. - Kartodrom 04.- Kartingowe Mistrzostwa Strefy i Okr. II r. - Kartodrom 04.- Otwarcie sezonu Lekkoatletycznego - Zawisza 05.- Wyścig MTB „Family Cup” Kolarstwo - Myślęcinek 05.- Mistrzostwa Miasta w wioślarstwie - Brdyujście 05.- OTK Młodzików w Tenisie - Korty AZS AB 05.- Mistrzostwa Miasta w kajakarstwie - Brdyujście 05.- Mityng kwalifikacyjny + wieloboje w Lekkiej Atletyce - Zawisza 05.- OTK Skrzatów w Tenisie - Korty Pro Team 05.- Puchar Wiosny w żeglarstwie - Brdyujście 06.- Międzywojewódzkie Mistrz. Jun i JM w Lekkiej Atletyce - Zawisza 06.- Otwarte Mistrzostwa Miasta w taekwondo – Łuczniczka 06.- Ogólnopolskie Regaty Elim. Juniorów w Kajakarstwie – Brdyujście 06.- OTK Juniorów w tenisie - Korty Pro Team 06.- Trójbój Lekkoatletyczny – Zawisza 06.- Drużynowe Mistrz. Wojew. Młodzików w Lekkiej Atletyce – Zawisza 06.- Mistrzostwa Okręgu Seniorów i Juniorów w Łucznictwie - Tor łuczniczy 06.- OTK Mistrzostwa Miasta Kadetów w Tenisie - Korty AZS AB 06.- Bydgoska Olimpiada Młodzików w Lekkiej Atletyce - Strzelnica-Zawisza 06.- Strefowe Eliminacje do OOM w Strzelectwie - Zawisza 07.- Mistrzostwa Województwa w kajakarstwie - Brdyujście 07.- Memoriał K.Mrozińskiego w kolarstwie - Ulice miasta 07.- Memoriał J.Hinca w kolarstwie - Ulice Miasta 07.- OTK Juniorów w Tenisie - Korty AZS AB 08.- OTK Kadetów w Tenisie - Korty Pro Team 08.- Kartingowe Mistrzostwa Strefy i Okr. III r. - Kartodrom 08.- OTK Skrzatów w Tenisie - Korty AZS AB 08.- Mistrzostwa Województwa Juniorów w Lekkiej Atletyce - Zawisza 08.- OTK Młodzików w Tenisie - Korty Pro Team 09.- Mistrzostwa Województwa Młodzików w Lekkiej Atletyce - Zawisza 09.- Mistrzostwa Województwa do 13 lat w Szermierce - AZS AB 09.- Puchar Jesieni w żeglarstwie – Brdyujście 09.- Międzywojewódzkie Mistrz. Młodzików oraz Memoriał C.K. i Z.K. w kajakarstwie - Brdyujście 10.- Regaty zakończenia sezonu w kajakarstwie - Rzeka Brda 10.- Mityng zakończenia sezonu + wieloboje w Lekkiej Atletyce - Zawisza 10.- Międzywojewódzkie Mistrz. Młodzików w Taekwondo - Łuczniczka 10.- Otwarte Mistrzostwa Miasta w szermierce - Łuczniczka 10.- Międzywojewódzkie Mistrz Młodzików w Strzelectwie - Strzelnica-Zawisza 10.- Mistrzostwa Województwa w strzelectwie - Strzelnica-Zawisza 10.- Mistrzostwa Województwa do 20 lat w Szermierce - AZS AB 10.- Młodzieżowe Mistrzostwa Województwa w Fitness - Kino Adria 11.- Mistrzostwa Województwa do 17 lat w Szermierce - AZS AB 11.- Puchar Niepodległości w strzelectwie - Strzelnica-Zawisza

Kluby i towarzystwa sportowe Edytuj

W Bydgoszczy znajduje się ok. 100 klubów i stowarzyszeń sportowych. Niektóre z nich to: - Regionalne Towarzystwo Wioślarskie „Bydgostia-Kabel” - Bydgoski Klub Wioślarek - Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie - Klub Sportowy „Zawisza” - Klub Sportowy "Start-Astoria" - Klub Sportowy „Łączność” - Klub Sportowy „Pałac” - Klub Sportowy „Romet” - Klub Sportowy „Zjednoczeni” - Budowlany Klub Sportowy - Międzyzakładowy Klub Sportowy „Gwiazda” - Bydgoski Klub Piłkarski "Brda" - Bydgoski Klub Sportowy „Centrum” - Bydgoski Klub Sportowy „Chemik” - Bydgoski Klub Sportowy „Zryw” - Klub Uczelniany AZS Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego - Klub Uczelniany AZS Akademii Techniczno-Rolniczej - Klub Wysokogórski „Polonia” - Bydgoski Klub Strzelecki "Tarcza" - Aeroklub Bydgoski - Automobilklub Bydgoski - Bydgoski Klub Dalekowschodnich Sztuk Walki - Bydgoski Klub Karate - do Tsunami Fordon - Jeździecki Klub Sportowy Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku - Klub Marynistyczny "Kaper" - Klub Sportowy "Basket-25" - Klub Sportowy "Bushido-City" - Międzyszkolny Klub Sportowy „Novum” - Młodzieżowy Klub Sportowy "Emdek" - Młodzieżowy Klub Sportowy „Basket” przy SP nr 67 - Ognisko TKKF "Flisy" - Ognisko TKKF "Kolejarz" - Ognisko TKKF "Orzeł" - Ognisko TKKF "Śródmieście" - Ognisko TKKF "Świt" - Ognisko TKKF "Wyżyny" - Ognisko TKKF "Wzgórze Wolności" - Ognisko TKKF "Zjednoczeni" - Pomorsko-Kujawski Klub Kultury Fizycznej i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka” - Pomorsko-Kujawski Klub Seniora Boksu - Sportowy Klub Bilardowy "Ikar" - Stowarzyszenie Klub Sportowy "Bushi-do" - Bydgoska Liga Halowej Piłki Nożnej - Bydgoskie Stowarzyszenie Amazonek "Łuczniczka" - Bydgoskie Tawarzystwo Motorowe - Bydgoskie Towarzystwo Hokejowe w Bydgoszczy - Bydgoskie Towarzystwo Sportowe - Bydgoskie Towarzystwo Sportowe "Speedrower" - Bydgoskie Towarzystwo Strzeleckie "Kaliber" - Bydgoskie Towarzystwo Tenisowe - Miejski Szkolny Związek Sportowy - Ośrodek Sportu i Rekreacji - Policyjne Towarzystwo Sportowe „GWARDIA” - Regionalna Rada Olimpijska - Rejonowe Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - Stowarzyszenie Lokalnej Selezjańskiej Organizacji Sportowej - Stowarzyszenie Sportów Zimowych - Szkoła Wietnamskiej Sztuki Walki „VO-QUYEN” - Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” I Bydgoszcz - Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” II Bydgoszcz-Fordon - Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” III Bydgoszcz-Szwederowo - Zarząd Miejski Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej - Związek Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce ..i inne

Siedziba regionalnych związków sportowych Edytuj

Ranga sportowa Bydgoszczy determinuje zlokalizowanie tu prawie wszystkich regionalnych związków sportowych w województwie kujawsko-pomorskim:

 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Bokserski
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Łuczniczy
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Piłki Siatkowej
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Podnoszenia Ciężarów
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Strzelectwa Sportowego
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego
 • Kujawsko-Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski
 • Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Tenisowy
 • Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich
 • Kujawsko-Pomorski Szkolny Związek Sportowy
 • Kujawsko-Pomorski Związek Hokeja na Trawie
 • Kujawsko-Pomorski Związek Koszykówki
 • Kujawsko-Pomorski Związek Kulturystyki, Trójboju Siłowego i Fitness
 • Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki
 • Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej
 • Kujawsko-Pomorski Związek Sportów Gimnastycznych
 • Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy
 • Kujawsko-Pomorski Związek Taekwondo
 • Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Związków Sportowych
 • Liga Obrony Kraju Kujawsko-Pomorski Zarząd Okręgowy
 • Zarząd Okręgu Polskiego Związku Motorowego
 • Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Kujawsko-Pomorskie
 • Okręgowy Związek Kajakowy
 • Okręgowy Związek Zapaśniczy
 • Zarząd Oddziału Polskiego Związku Motorowego

.. i inne

Imprezy turystyczno-krajoznawcze Edytuj

Doskonałe warunki do uprawiania tusytyki pieszej, rowerowej, liczne szlaki turystyczne i atrakcje krajobrazowe sprawiają, że w Bydgoszczy organizowanych jest wiele imprez i rajdów turystycznych.

Przykładowe imprezy turystyczno-krajoznawcze w 2004 r. 1. Rajdy piesze po okolicach Bydgoszczy – organizowane przez Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” (kilka w każdym miesiącu) 2. Krajoznawcze spacery po Bydgoszczy (kilka w każdym miesiacu) 3. Spływy kajakowe (Brda, Wda, Drwęca) 4. Międzynarodowy Zimowy Spływ Kajakowy na Brdzie (luty) 5. Imprezy autokarowo-piesze po okolicznych Parkach Krajobrazowych 6. Wiosenny rajd samochodowy (marzec) 7. Międzynarodowy Rajd Pieszy „Kwiaty Wiosny” (marzec) 8. Otwarcie sezonu kajakowego „Święta Wielkanocne na kajaku” rzeką Brdą na trasie Smukała – Bydgoszcz (kwiecień) 9. Rowerowy Rajd Zielonym Szlakiem im. Ratajczaków w Puszczy Bydgoskiej 10. Rajdy rowerowe po okolicach Bydgoszczy - organizowane przez BKTR Turkole O/M PTTK Bydgoszcz (co tydzień w niedziele od wiosny do jesieni) 11. Pieszy Rajd Wielkanocny (kwiecień) 12. Urodzinowy spływ osób niepełnosprawnych w ramach rocznicy urodzin miasta Bydgoszczy rzeką Brdą przez Centrum Bydgoszczy 13. Wielodyscyplinowy Zlot Turystyczny p.n. „Kwiat Wiosny” (kwiecień) 14. Wycieczki krajoznawcze autokarowe organizowane przez Regionalny Oddział PTTK „Szlak Brdy” (w każdym miesiącu od wiosny do jesieni) 15. Otwarcie Sezonu Kajakowego BRDA 2004 (kwiecień) 16. Coroczna impreza turystyczno-krajoznawcza pn.Szlakiem Zamków Krzyżackich (maj) 17. Inauguracja Sezonu Żeglarskiego 2004 – Regaty Pieczyska k/Koronowa (maj) 18. Ogólnopolski Spływ Płetwonurków Brdą (maj) 19. Organizacja Dnia Dziecka – Rajd Młodego Turysty Bydgoszcz-Janowo (czerwiec) 20. Rajd Szlakiem Rowerowym Bydgoszcz – Toruń (czerwiec) 21. Długodystansowe Regaty Żeglarskie Miast Nadwiślańskich Toruń- Bydgoszcz 22. III Impreza turystyczno-krajoznawcza pn.Szlakiem Osobliwości Przyrodniczych i Architektury Pomorza (czerwiec) 23. Zlot Turystów do Tlenia, impreza piesza (czerwiec) 24. Rekreacyjno-Sportowy Zlot do Dąbrowy Chełmińskiej w Rocznicę Otwarcia Szlaku Rowerowego Bydgoszcz – Toruń (czerwiec) 25. Coroczny Marsz non-stop dookoła Bydgoszczy (czerwiec) 26. Regionalny księżycowy zlot turystyczny - Sokole Kuźnica’04 (czerwec) 27. Cztery pory roku na rowerze – Lato 28. Spływ osób niepełnosprawnych – Wielki Kanał Brdy –Mylof-Barłogi (czerwiec) 29. Rowerowy Rajd Świętojański (czerwiec) 30. Rajd „Powitanie lata” (lipiec) 31. Międzynarodowy Rejs Żeglarski „Bydgoszcz- Kaliningrad-Iława” (lipiec) 32. Ogólnopolski Spływ Kajakowy Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości „BRDA-2004” (lipiec) 33. Centralny Spływ Wojska Polskiego „WDA-2004” Lipusz-Tleń (lipiec) 34. Nocny Rowerowy Rajd z Madejem, Puszcza Bydgoska (lipiec, sierpień) 35. Regaty o Puchar Prezesa Oddziału PTTK – Pieczyska k/Koronowa (sierpień) 36. Spływ kajakowy rz. Wdą na trasie Łuby – Tleń (sierpień) 37. Ogólnopolski rajd na pole szarży pod Krojantami (wrzesień) 38. Ogólnopolskie Regaty Memoriał Komandora J.Przepierskiego w Pieczyskach k/Koronowa (wrzesień) 39. Obchody 230 lat Kanału Bydgoskiego, impreza kajakowo/piesza (wrzesień) 40. Międzynarodowy Rajd Pieszy „Jesienne Wędrówki po Zawiślu” trasa okolice Ostromecka (wrzesień) 41. Spływ rzeką Wisłą Toruń-Bydgoszcz (wrzesień) 42. Ogólnopolski Rajd Wielodyscyplinowy Szlakiem Brdy – Gostycyn (wrzesień) 43. Spływ Kajakowy „Zakończenie sezonu na Zalewie Koronowskim” (wrzesień) 44. Zlot Krajoznawców do Bachotka, impreza piesza, Poj. Chełmińskie i Brodnickie (wrzesień) 45. Regionalny jesienny zlot „grzybobranie” w Maksymilianowie (październik) 46. Spływ Płetwonurków , Tryszczyn-Janowo (październik) 47. Coroczny Marsz Szlakiem Męczeństwa ks. J.Popiełuszki (październik) 48. Rajd rowerowy „Pieczenie Ziemniaka”, Przyłęki (październik) 49. Rowerowy Rajd Sylwestrowy, Puszcza Bydgoska (grudzień) 50. Noworoczny Zjazd Cyklistów Bydgoszczy, Myślęcinek (styczeń)

Bydgoski Sport w Internecie Edytuj

Sport w Bydgoszczy

Przypisy Edytuj

 1. http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130608/PILKA10/130609410